Ameryka Północna - Meksyk

Morze Korteza tętni życiem morskim. Żyje tu wiele gatunków, od wielorybów i delfinów do lwów morskich, wygrzewających się swobodnie w słońcu na gładkich skałach. Półwysep Baja chroni te wody od fal Pacyfiku, co sprawia, że żeglarskie wakacje tutaj są idealne dla całej rodziny. Las kaktusów mających ponad 100 lat, wznosi się ku niebu na tle rdzawych urwisk, u podnóża których rozciąga się biała, piaszczysta plaża. Zaciszne zatoki, niezamieszkane wyspy oraz urok miasta La Paz – to tylko niektóre z przyjemności czarteru w Meksyku.

Półwysep Baja biegnie na południe od Mexicali przez niecałe 800 mil (1287 km) aż do krańca Cabo San Lucas, łączącego meksykański stan Baja California od północy z Baja Kalifornia Sur od południa. Oficjalnie wody tego trzeciego co do wielkości na świecie półwyspu są znane jako Zatoka Kalifornijska, ale większość nazywa je Morzem Kortez. Imponujące pasmo górskie wznosi się do wysokości ponad 3048 m.n.p.m. Szczyt ten nazywa się San Pedro Martir.

Czarter w rejonie Baja odkrywa ostre, postrzępione skały, białe, piaszczyste plaże, wysokie kaktusy Cardin i czasami długonose legwany lamparcie uciekające wzdłuż brzegu. To wszystko w zestawieniu z turkusowym morzem śródlądowym daje niesamowity widok. Odosobniony charakter tego regionu sprawia, że ogromny wal szary migruje zimą z Morza Beringa, by znaleźć tu idealne miejsce na wychowanie potomstwa. Lwy morskie są tu również często spotykane. Wspaniałe plaże z idealnymi warunkami do pływania i snorkelingu, opuszczone wyspy i bogactwo dzikiej przyrody sprawiają, że wakacje żeglarskie na wodach Baja, to magiczna przygoda dla całej rodziny.

Żeglowanie w Baja

Żeglowanie w tych rejonach jest stosunkowo łatwe. Trasy są krótkie, na wodach nie czekają żadne niebezpieczeństwa, a miejsca do postoju na kotwicy są bezpieczne, z dobrym, piaszczystym dnem. Wiatry są zazwyczaj stałe, z północnego zachodu i osiągają od 10 do 15 węzłów w zimie, choć mogą rosnąć w siłę podczas północnego frontu. Latem wiatr zmienia się na południowo-wschodni i znacznie się osłabia. Wyjątkiem jest wiatr Coromuel, wiejący nocą z południowego zachodu, od wiosny aż do jesieni. Tworzą się dzięki temu przyjemne, chłodne bryzy. Średnia temperatura dzienna latem to 35°C, natomiast temperatury w pozostałą część roku sięgają od 21°C do 29°C. Podczas miesięcy zimowych nocą robi się chłodno. Słońce świeci tu przez 300 – 340 dni w roku. Skoki pływu to 0,6 – 1,8 m. Prądy morskie mogą być silne w wąskich cieśninach, ale nie stanowią problemu.

Najlepsze miejsca Baja

Czarter w okolicach Baja skupia się na wspaniałej żegludze, malowniczych i zacisznych miejscach do postoju na kotwicy oraz na odkrywaniu opuszczonych, skalistych wysp. Fantastyczne warunki do snorkelingu i nurkowania w jednych z najczystszych wód. Morze Korteza jest obdarowywane słońcem przez 340 dni w ciągu roku, a jego głębokość sięga w niektórych miejscach nawet 3,2 km. Prądy morskie niosą ze sobą mnóstwo planktonu, wspomagając tym samym lwy morskie, płaszczki, delfiny oraz ponad 500 innych gatunków ryb tropikalnych. Aż dwanaście gatunków wielorybów (w tym płetwal błękitny, największe zwierzę na Ziemi) rozmnaża się w tych właśnie wodach. Tylko kilka innych miejsc na naszej planecie jest tak biologicznie zróżnicowana i unikatowa. Urok zwiedzania Old Word w mieście La Paz jest kolejną atrakcją. Żeglowanie w rejonach Baja to przygoda do zapamiętania na całe życie.